Doğayı Korumak İçin Neler Yapmalıyız ?

Bilinçli bireyler olarak doğaya bir takım borçlarımız ve sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu sorumlulukların en başında, yaşadığımız çevreyi ve doğal ortamı korumak gelir. Doğayı korumanın yoluysa en başta kendi yaşadığımız çevreyi korumaktan geçer. Doğayı korumak için ne yapmalı diye soruyorsak, cevabı oldukça basit.

Çevreyi Korumak
Doğayı korumak için çok büyük sorumluluklar almamız gerektiğini düşünmek ve bu nedenle elimizi taşın altına koymamak oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Büyük sorumlulukların altına girmemek isteği, yaşanılan doğal çevrenin daha kötü sonlara gitmesine neden olacaktır. Kaliteli bir hayatın olmazsa olmazı temiz bir çevre ve daha yaşanabilir ortamlar oluşturmamızdır. Tek başıma benim çevreyi korumam bir anlam ifade etmez topluluk olmamız lazım düşüncesinden çıkmamız gerekir.

Çevreyi ve doğayı korumak için günümüz teknolojisinde ilk yapmamız gereken özellikle evlerimizde ve iş yerlerimizde doğa dostu ürünler kullanmaktır. Doğa dostu ürünler, oluşum aşamasından evimize yerleşene kadar doğal süreçlerden geçen ve tamamen doğal şekilde üretimi sağlanan ürünlerdir. Kayıpen gibi markalar doğayı korumak için çevre dostu üretim süreçlerine önem verir ve tamamen doğa dostu üretim sağlar.  Kullandığı ahşap pencereler, doğada ömrü tükenmiş ağaçlardan elde edilir ve hiçbir şekilde doğa dengeyi bozmaz.

Doğayı korumak için yapmamız gereken diğer önemli konuları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

-Yeryüzünde bulunan tüm sular, insan ve hayvan artıkları, çöp ve benzeri malzemeler ile kirletilmemelidir.
-Zararlı hayvanların, böceklerin özellikle, karasinek ve sivrisinekle­rin üreyip çoğalmaları engellenmelidir. Bazı hayvanlar doğanın dengesini bozmaktadır ve bu hayvanların üremesinin önüne geçilmelidir.
-Kanalizasyon borularındaki patlamalar hemen ilgililere bildirilmelidir. Belediye yetkilileri tarafından çözümü bulunmalı ve boruda ki pisliklerin yaşam alanlarına girişinin önüne geçilmelidir.
-Yaşam alanlarımızda doğal ürünlerin kullanmasına özen göstermemiz gerekir. Araçlarımızın yakıtlarına önem vermemiz oldukça önemlidir.
-Doğal çevrenin kirletilmesi yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenlere para ve hapis cezaları verilir. Bu nedenle doğayı kirlettiğin düşündüğünüz kişileri gerekli kurumlara şikayet etmeniz gerekir.

Leave A Comment

x

Get A Quote